Psychoterapeuta towarzyszy pacjentowi/klientowi w rozwoju, stwarzając warunki akceptacji i bezpieczeństwa tak, aby praca terapeutyczna w obszarze trudności była jak najbardziej możliwa. Terapeuta jest bardzo uważny, wspierający, skierowany na przeżycia pacjenta/klienta, bierze pod uwagę jego zasoby i deficyty, pomaga w osiąganiu komfortu psychicznego i tego, co jest dla pacjenta/ klienta ważne.
Psychoterapeuta pomaga zrozumieć pacjentowi/klientowi swoje myśli, emocje, zachowania, poszerzyć swoją świadomość, jednak to pacjent/klient zna siebie najlepiej i to on decyduje, kiedy jest gotowy na zmianę i dojrzały na kolejny krok przybliżający go do konstruktywnego funkcjonowania i poprawy zdrowia.
Psychoterapeuta nigdy nie radzi, lecz dzięki swojej wiedzy i posiadanym umiejętnościom oraz przy użyciu własnych predyspozycji, wykorzystuje potencjał pacjenta/klienta, aby towarzyszyć mu w zdrowieniu, rozwoju. Zmiana niekorzystnych myśli oraz zrozumienie stanów emocjonalnych, sprawiają, że codzienne czynności stają się łatwiejsze w realizacji.
Często trafnym określeniem w psychoterapii jest “przepracowanie” problemu, stwarzając możliwość pokonania również głębszych trudności, sytuacji stwarzających konflikt w sferze myśli i emocji, dylematów wewnętrznych danej osoby.
Psychoterapia służy osobom, które z jakiś powodów nie radzą sobie z trudnościami, wyzwaniami dnia codziennego, są przewlekle zmęczone zniechęcone, odczuwają nieuzasadnione bóle somatyczne. Umiejętne wykorzystanie metod psychoterapeutycznych diagnozuje problem pacjenta/klienta i pozwala na stworzenie właściwej strategii pracy z osobą przeżywającą trudności, bez względu na ich intensywność oraz poziom zaawansowania.
Psychoterapia nie ma ograniczeń wiekowych, dlatego leczymy nią osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, które są w stanie nawiązać w minimalnym stopniu relacje terapeutyczną, której wymiar i charakter może być bardzo zindywidualizowany oraz dostosowany do potrzeb pacjenta/klienta.